Durable ECO 800 Sheet Note Box Memo Pad Cube Grey 775810
Product Code:
DB72971
Pack Of
1
Say goodbye to fiddling for notes with this ergonomic German design featuring a conveniently placed opening on the front to easily remove sheets. Keep your workspace clean and always have paper at hand to jot down notes.
Made from 80% recycled plastic, 100% recyclable and Blue Angel Certified, a high standard for eco-friendly products.
Includes 800 recycled paper notes in Blue Angel quality
Dimensions: 100 x 100 x 105 mm (L x W x H)
Notes size: 93 x 93 mm
Made in Germany.
- General
- Say goodbye to fiddling for notes with this ergonomic German design featuring a conveniently placed opening on the front to easily remove sheets. Keep your workspace clean and always have paper at hand to jot down notes.
Made from 80% recycled plastic, 100% recyclable and Blue Angel Certified, a high standard for eco-friendly products.
Includes 800 recycled paper notes in Blue Angel quality
Dimensions: 100 x 100 x 105 mm (L x W x H)
Notes size: 93 x 93 mm
Made in Germany.
| Type | Memo Pads |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Brand | Durable |
| Colour | Grey |
| Size | Other Sizes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 80% Recycled Material |
| OEM | 775810 |
| Width (mm) | 10 |
| Depth (mm) | 10 |
| Height (mm) | 10.5 |
| Minimum Recycled Content (%) | 80 |
| Country of Origin | Germany |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Paper Size | 93x93mm |
| Rulings | Plain |
| Pages | 800 Sheets |
| Weight | 657g |
| Dimensions | 100x100x105mm |
| Shape | Square |
| Paper Colour | White |
| Warranty | 1 Month Warranty |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Accreditation | Blue Angel |
| Blue Angel (Y/N) | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 67 |
| 2024 UK catalogue page no | 67 |
| Recycled Packaging | 70% |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Blue Angel | Yes |
| EU Eco-Label | Yes |
| Cube Colour | Grey |
| BLUE ANGEL CERTIFIED - Made from 80% recycled materials, 100% recyclable and Blue Angel Certified, a high standard for eco products |
| Certified: Blue Angel |
| Colour: Grey |
| Dimensions: W100 x D100 x H105mm |
| ERGONOMIC DESIGN - The stable base and open removal space provide quick and easy access to get that idea on paper, no more fiddling around |
| Made from recycled materials |
| MADE IN GERMANY - Built and designed in Germany to the highest standards from premium materials with strict quality control |
| Note dispenser for storing small notes on the desktop |
| Note paper size: 93 x 93mm |
| NOTEPADS INCLUDED - Complete with 800 writing quality sustainably-sourced notepads (universal 93 x 93 mm) |
| Open space for easy removal of notes |
| Recycled note paper: 800 sheets |
| Robust and stylish design |
×