5 Star Modara Bookcase 4 Shelves 750x400x2000mm Beech KF822141
Product Code:
KF822141
Pack Of
1
This 5 Star Bookcase has an attractive, clean style and is designed with economy in mind. It has a solid back panel and two shelves.
- General
- This 5 Star Bookcase has an attractive, clean style and is designed with economy in mind. It has a solid back panel and two shelves.
| Type | Bookcases |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | Serrion |
| Colour | Beech |
| Size | Tall |
| Material | MFC |
| OEM | EP2000BCBE |
| Width (mm) | 750 |
| Depth (mm) | 400 |
| Height (mm) | 2000 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Width | 750mm |
| Weight | 54.3kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Height | 2000mm |
| Depth | 400mm |
| Dimensions (WxDxH) | 750x400x2000mm |
| Style | Open Front |
| Self Assembly | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Number of Shelves | 4 |
| Adjustable Height Shelves | No |
| Fire Retardant | Low |
| Made To Order | No |
| Bookcase Colour | Bavarian Beech |
| 2023 UK catalogue page no | 873 |
| Assembly Time (mins) | 15 |
| Attractive, clean style |
| Colour: Beech |
| Designed with economy in mind |
| Dimensions (WxDxH): 750x400x2000mm |
| Number of Shelves: 4 |
| Solid back panel |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland, please call us for details |
×