Single Wall Corrugated Dispatch Cartons 305x254x254mm Brown (Pack of 25) SC-11
Product Code:
JF00543
Pack Of
1
Single Wall Packing Cartons. Rigid carton range for general shipping and storage purposes. Supplied flat-packed. WxDxH: 305x254x254mm. Packed 25.
- General
- Single Wall Packing Cartons. Rigid carton range for general shipping and storage purposes. Supplied flat-packed. WxDxH: 305x254x254mm. Packed 25.
| Type | Packing Cartons |
| Manufacturer | Jiffy Packaging |
| Brand | Jiffy |
| Colour | Brown |
| Material | Cardboard |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 70% Recycled Material |
| OEM | 59105 |
| Pack Contains | 25 |
| Width (mm) | 515 |
| Depth (mm) | 565 |
| Height (mm) | 565 |
| Weight (kg) | 6.25 |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| VOW 2018 UK catalogue page no | 859 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable | No |
| Weight | 5650g |
| Recycled % | 70 |
| Dimensions | 305x254x254mm |
| Internal Dimensions | 305x254x254mm |
| Storage Type | Box |
| Packing Type | Box |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Construction | Single Wall |
| On Promotion | No |
| Recyclable | Yes |
| Recycled Percentage | 50% |
| FSC % | 70 |
| Minimum Biodegradable Content (%) | 100 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| 100% Recyclable |
| Colour Brown |
| Environmentally-friendly as made largely from recycled material |
| Manufactured from high quality corrugated board |
| Pack of 25 |
| Simple to assemble |
| Single wall corrugated boxes, ideal for storage, packaging or transportation of light-weight products |
| Size, W305 x D254 x H254mm |
| Space-saving as supplied folded flat |
×