Double Wall Corrugated Dispatch Cartons 457x457x457mm Brown (Pack of 15) SC-63
Product Code:
JF02121
Pack Of
1
An extensive range of standard stock cartons. Available in a wide variety of sizes and qualities to suit your packing requirements. Use For, Protecting goods during transport, packaging as an advertising medium, multi-functional transport and storage packaging.
- General
- An extensive range of standard stock cartons. Available in a wide variety of sizes and qualities to suit your packing requirements. Use For, Protecting goods during transport, packaging as an advertising medium, multi-functional transport and storage packaging.
| Type | Packing Cartons |
| Manufacturer | Jiffy Packaging |
| Brand | Jiffy |
| Colour | Brown |
| Material | Corrugated Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 70% Recycled Material |
| OEM | 59190 |
| Pack Contains | 15 |
| Width (mm) | 180 |
| Depth (mm) | 914 |
| Height (mm) | 914 |
| Weight (kg) | 16.01 |
| Minimum Recycled Content (%) | 80 |
| VOW 2018 UK catalogue page no | 859 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable | No |
| Weight | 14925g |
| Recycled % | 70 |
| Dimensions | 457x457x457mm |
| Internal Dimensions | 457x457x457mm |
| Storage Type | Box |
| Recyclable (Y/N) | Recyclable |
| Packing Type | Box |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Construction | Double Wall |
| On Promotion | No |
| Recyclable | Yes |
| Recycled Percentage | 50% |
| FSC % | 70 |
| Minimum Biodegradable Content (%) | 100 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| 100% Recyclable |
| Colour Brown |
| Double wall corrugated boxes, ideal for storage, packaging or transportation of heavy-weight or fragile products |
| Environmentally-friendly as made largely from recycled material |
| Manufactured from high quality corrugated board |
| Pack of 15 |
| Simple to assemble |
| Size, W457x D457 x H457mm |
| Space-saving as supplied folded flat |
| The double wall gives additional strength and protection making them crush resistant and stackable |
×